Niegdyś tętniące życiem, z czasem nieco zapomniane, dzisiaj, dzięki miłośnikom regionu, znów wraca do łask. Jezioro Rożnowskie czeka na zwolenników wodnych aktywności, także żeglarzy. Rozwijająca się w regionie infrastruktura nie zawiedzie nawet stałych amatorów tej formy wypoczynku.

Jezioro Rożnowskie, zarysem przypominające nieregularne „S”, zajmuje powierzchnię 1600 hektarów, ma 22 kilometry długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 35 metrów. Można pływać na całym jego obszarze, a piaszczysta plaża umożliwia odpoczynek, zażywanie słonecznych kąpieli i rekreację także na jego brzegu. Duży obszar do pływania czyni to miejsce idealnym do żeglugi. Jezioro Rożnowskie powstało przeszło 75 lat temu wskutek wybudowania potężnej zapory wodnej na Dunajcu. Koncepcja budowy pojawiła się w 1934 roku, po katastrofalnej powodzi w Dolinie Dunajca. Zapora miała zapobiegać podobnym kataklizmom w przyszłości. Prace budowlane zaczęto w lutym 1935 roku, a ukończono sześć lat później. Wzniesiona zapora ma 550 m długości, jej szerokość w koronie wynosi 9 m, a wysokość 32,5 m. Stały przepływ wody wykorzystano do uruchomienia tu czteroturbinowej elektrowni wodnej.

Różnorodna oferta

Powstałe w wyniku budowy zapory Jezioro Rożnowskie to największa wodna atrakcja Sądecczyzny. Niemal natychmiast doceniono jego walory turystyczne. Z czasem jednak zainteresowanie nim malało, a brzeg jeziora pustoszał. Ten stan od kilku lat się zmienia. W latach 2013–2014 rozpoczęto proces odmulania akwenu, są to prace zwiększające niewątpliwie atrakcyjność jeziora, a zwłaszcza jego brzegów. Dzisiaj to znów miejsce tętniące życiem, czekające na miłośników sportów wodnych, kąpieli słonecznych, wędkarzy i żeglarzy. Zwłaszcza tym ostatnim Jezioro Rożnowskie ma coraz więcej do zaoferowania.

Bogata infrastruktura

Uprawianiu żeglarstwa sprzyja rozwijająca się w regionie infrastruktura. Główną bazę żeglarstwa na Jeziorze Rożnowskim stanowi Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego i Rekreacji Wodnej Yacht Club PTTK Beskid w miejscowości Znamirowice, położonej na lewym brzegu jeziora i oddalonej około 18 km od Nowego Sącza. Można tu wypożyczyć jednostki dostosowane zarówno do stopnia zaawansowania w żegludze, jak i wieku. Wprawionych amatorów żagli usatysfakcjonują jachty kabinowe, jachty Omega i łodzie żaglowe. Młodszych ucieszy możliwość wypożyczenia łodzi regatowych Optimist, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży do 15 lat, czy też desek windsurfingowych. Ośrodek jest także przygotowany na przyjęcie właścicieli własnych jednostek pływających. Znajdują się tu dwa pomosty do cumowania żaglówek, jest też możliwość korzystania z usług portowych, a więc okresowego korzystania z postoju jachtu czy przechowania go w hangarze.

Smak rywalizacji

Ośrodek zapewnia również usługi slipowania jednostek pływających, umożliwia postój przyczep podwoziowych, przygotowywanie jachtów do sezonu i ich konserwację. Oferuje też usługi z zakresu szkutnictwa. Co więcej, istnieje tu także możliwość odbycia szkolenia na stopień żeglarza jachtowego czy też posmakowania żeglarskiej rywalizacji. Każdego roku na Jeziorze Rożnowskim w sezonie letnim odbywają się regaty żeglarskie. Ich organizatorem jest Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski. W 2015 roku odbyło się 14 takich wydarzeń. Wśród nich dwa najważniejsze: regaty rozpoczynające sezon żeglarski i inaugurujące Dni Jeziora Rożnowskiego oraz październikowe, zamykające sezon.

Atrakcje w Heron Live Hotel w Siennej

DSC_2343Świetnie przygotowaną infrastrukturę dla żeglarzy ma także Heron Live Hotel w Siennej. Posiada własną marinę, dostępną dla wszystkich wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim. We własnym porcie oferuje możliwość wypożyczenia łodzi motorowodnej ze sternikiem. Atrakcje wodne są dostępne zarówno dla gości hotelowych (wliczone w cenę pakietu pobytowego lub dodatkowo płatne) oraz dla gości z zewnątrz (dodatkowo płatne).

Port bez znajomych to nie port

Żeglarstwo to sport, który z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Podobno można się od niego uzależnić. To coś więcej niż tylko wodna aktywność, to styl życia. Raz posmakowany, staje się pasją, bez której trudno wyobrazić sobie spędzanie wolnego czasu. To sport, który podkreśla charakter, ambicje, a także otwartość i niezależność. Pozwala poczuć dreszcz emocji, daje poczucie wolności. Uczy podejmowania decyzji, sprawnego kierowania zespołem, odpowiedzialności i współpracy w grupie. To dlatego idealnie nadaje się do uprawiania całą rodziną. Jest też doskonałym sposobem do integracji pracowników, dlatego poleca się go na wyjazdy integracyjne. Żeglarskie powiedzenie brzmi: „port bez znajomych to nie port, tylko miejsce przypadkowego postoju”.

Tekst: Justyna Sobolak