Na jakość i wygodę życia składa się wiele czynników. Im mniej wysiłku włożymy w codzienne czynności, tym więcej czasu i energii oszczędzimy. Automatyka pozwala na tego typu udogodnienia.

Dzięki zautomatyzowanej bramie przesuwnej WIŚNIOWSKI mamy dostęp do naszej posesji bez opuszczania samochodu. Właściwy dobór parametrów napędu do bram WIŚNIOWSKI jednoznacznie przekłada się na jego bezawaryjne funkcjonowanie. Szczególnie istotne jest to przy bramach przemysłowych przesuwnych WIŚNIOWSKI, montowanych w wypadkach zwiększonej intensywności użytkowania. Dlatego firma WIŚNIOWSKI stale poszukuje najlepszych rozwiązań do swoich dotychczasowych, jak i nowych produktów.
W bramach przemysłowych przesuwnych PI95 pozostają dostępne dotąd napędy AWso 2000 i AWso 2000/230 montowane w słupku oraz niezawodne napędy zewnętrzne. Każdy z wymienionych napędów do bram WIŚNIOWSKI jest pod względem parametrów doskonałym wyborem przy tego typu bramie.
W bramie PI130 nadal do wyboru będą napędy BFT Ares ULTRA w wysokiej szafie i BFT Icaro PROX w niskiej szafie. Wycofany zostaje napęd w słupku AWso 2000 i AWso 2000/230. W jego miejsce pojawi się nowość – FAAC 844, montowany w niskiej lub wysokiej szafie. W tym napędzie do bram WIŚNIOWSKI silnik zasilany jest napięciem 230 V, posiada wbudowane zabezpieczenie termiczne, chroniące go przed przegrzaniem. Dzięki przekładni zanurzonej w kąpieli olejowej możemy zwiększyć intensywność użytkowania napędu do bramy WIŚNIOWSKI. Pozwoli to na utrzymanie napędu WIŚNIOWSKI w dobrej kondycji na długi czas. Wbudowana centrala sterująca wyposażona jest w wyświetlacz ułatwiający programowanie i obsługę napędu do bramy WIŚNIOWSKI. Wszystko to razem sprawia, że napęd FAAC 844 jest doskonałym rozwiązaniem dla obiektów przemysłowych o dużej intensywności użytkowania.


W bramach PI200 wycofany został napęd CAME BK 1800 i zastąpiony napędem CAME BK 221. Jest to najnowszy produkt firmy Came. Oferuje funkcjonalność niedostępną dotąd dla napędów serii BK. Pracujący na silniku 230 V, połączonym z przekładnią napędową CAME BK 221 jest napędem samohamownym. Oznacza to, że w momencie, kiedy brama znajduje się w pozycji zamkniętej, nie ma możliwości jej ręcznego otwarcia, co chroni przed nieautoryzowanym wtargnięciem na teren inwestycji. W napędzie do bramy WIŚNIOWSKI zastosowano enkoder, dzięki któremu posiada on funkcję wykrywania przeszkód, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponadto wyposażony jest w funkcję zwolnienia przy dojeździe do położeń krańcowych. Centrala sterująca z wyświetlaczem umożliwia płynną regulację parametrów, a więc i intuicyjne dobieranie ustawień.
Wiśniowski bramy przesuwne PI200 pojawi się też napęd FAAC 850, który wraz ze sterowaniem EP-104 z firmy DAAB umożliwia prędkość przesuwu skrzydła bramy, nieosiągalną dla innych napędów. Prędkość 0,5 m/s jest możliwa tylko przy zastosowaniu maksymalnego poziomu zabezpieczeń. Centrala EP-104 umożliwia precyzyjną kalibrację wszystkich parametrów.

Dobry wybór

DSC_5494Dobierając odpowiedni napęd do bramy WIŚNIOWSKI, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto wesprzeć się radą profesjonalistów, a nie kierować intuicją i suchymi danymi katalogowymi. Doradca techniczny pomoże nam wybrać optymalny typ napędu, który będzie dostosowany do wcześniejszych wytycznych. Nowości w zakresie automatyki firmy WIŚNIOWSKI obejmują przede wszystkim ogrodzenia przemysłowe. Napędy dedykowane tym produktom są odpowiednio dobrane, a kompletacja automatyki ma spełnić oczekiwania klienta końcowego, który nie musi się zastanawiać, co wybrać. Jeżeli na wstępnym etapie określi swoje oczekiwania, otrzyma produkt, z którego będzie zadowolony przez długie lata.

Wiesław Noga
Menedżer Produktu Automatyka

W listopadzie 2015 roku w ofercie pojawił się również napęd do bram WIŚNIOWSKI Beninca BISON 35 OTI, dedykowany dla bram powyżej 12 metrów. Jest to napęd elektromechaniczny, w którym elementy przekładni są wykonane z brązu i stali hartowanej. Zaletą takiego rozwiązania jest trwałość elementów, a co za tym idzie, niezawodność napędu. Przekładnia została zalana olejem dostosowanym do pracy w niskich temperaturach, co dodatkowo wpływa na utrzymanie napędu w dobrych warunkach na długi czas. Centrala sterująca znajduje się w górnej części obudowy napędu do bram WIŚNIOWSKI, ułatwiając jego programowanie i dostęp do listew zaciskowych. Zastosowany silnik i obudowa z systemem wentylacji sprawiają, że napęd Beninca BISON 35 OTI przystosowany jest do pracy intensywnej, a jego trwałość zaskoczy niejednego użytkownika.

Tekst: Elżbieta Solewska