Technologie inteligentne obecne są w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim klasyczne produkty zyskują nową definicję, proponując użytkownikom inne funkcjonalności i zapewniając nową przydatność w określonych sytuacjach. Szczególnym miejscem na zastosowanie technologii inteligentnych jest dom i jego otoczenie, i to w tej przestrzeni znalazło się również miejsce, żeby takie urządzenia, jak brama garażowa, brama wjazdowa czy drzwi zostały podłączone do inteligentnego świata internetu rzeczy.

Inteligentne życie

Jeśli przeanalizujemy różne dziedziny życia i wykorzystanie w nich funkcjonalności, połączenie z internetem staje się kolejnym etapem rozwoju produktów i usług. Internet rzeczy zaczyna wyznaczać sposób organizacji naszego życia. Stajemy się smart, a cała gama rozwiązań konsumenckich pozwala nam na zwiększenie wygody i bezpieczeństwa. Począwszy od zakupów, przez zdalne sterowanie sprzętem w celu uniknięcia wypadków, monitoring warunków pogodowych czy ochronę dóbr osobistych. Portfolio produktów i usług, które mogą być powiązane z internetem rzeczy, jest ogromne. Przykładem może być wykorzystanie podłączenia urządzeń do internetu w motoryzacji, sporcie i turystyce, a także kulturze i sztuce (muzea, kina) oraz wielu miejscach użyteczności publicznej (lotniska, hotele, sklepy). Upowszechnienie internetu spowodowało, że technologia stała się integralną częścią samych produktów, a zmieniając je w komputery, poszerzyła obszar korzyści z ich posiadania. Urządzenia mogą informować o swoim stanie lub o warunkach zewnętrznych. Możemy monitorować dany produkt za pomocą wysyłanych do niego poleceń, a co więcej, dzięki wbudowanym w niego algorytmom, może on sam uczyć się użytkownika. Inteligentny produkt na podstawie algorytmów zbierających dane w czasie, uzupełnionych o dane historyczne, może zwiększać swoją wydajność oraz prowadzić diagnostykę. Ostatecznie inteligentne przedmioty mogą wpłynąć na podniesienie standardu życia użytkowników i zwiększenie bezpieczeństwa w każdej strefie, w której nastąpi implementacja inteligentnych rozwiązań.

Inteligentny dom

Szczególnym miejscem wykorzystania inteligentnych rozwiązań jest dom. Automatyka budynkowa to mnóstwo udogodnień: monitoring posesji, czujniki ruchu, inteligentne nawadnianie, termostaty uczące się użytkowników. Do innych możliwości należy dozór warunków zewnętrznych i wewnętrznych, jak chociażby obecność płynów w budynkach i zagrożeń instalacji. Inteligencja wkroczyła do domów w postaci lodówek, zdalnych pralek, które potrafią wykorzystywać energię w niższych taryfach. Sterując żarówkami, termostatami czy klimatyzacją, możemy kontrolować zużycie mediów. Co najważniejsze, możemy też zwiększyć bezpieczeństwo najbliższych dzięki systemom kamer czy alarmów.

smartCONNECTED – inteligentne bramy i drzwi WIŚNIOWSKI

Rozwój technologii mobilnych i coraz bardziej wszechstronny dostęp do sieci otworzył kolejny etap w procesie ewolucji internetu rzeczy. Zmiany widoczne są również w zakresie bram garażowych, bram wjazdowych oraz drzwi wejściowych, w których marka WIŚNIOWSKI proponuje przejście z epoki automatyzacji do futurystycznego świata smartCONNECTED, gdzie bramy oraz drzwi porozumiewają się z użytkownikami. Dzięki wspieranej komputerowo automatyzacji idea smartCONNECTED zapewnia użytkownikom bram oraz drzwi marki WIŚNIOWSKI niebanalne korzyści. Jest to przede wszystkim poczucie posiadania kontroli nad urządzeniem, poczucie bezpieczeństwa – zarówno swojego, jak i bliskich. Bramy i drzwi smartCONNECTED są również ściśle związane ze spełnieniem oczekiwań co do oszczędności zużycia energii i w końcu związane są z wygodą.
Idea to z jednej strony możliwość sterowania tymi urządzeniami za pomocą smartfona, z drugiej pełna kontrola i kontakt z domem z każdego miejsca na świecie.

Bezpiecznie i komfortowo

IMG_2849-rozjasniony_o_optKompleksowa idea, kryjąca się za nazwą smartCONNECTED, to inwestycja, na której korzysta cała rodzina, ponieważ dzięki niej dostęp do domu nie jest już warunkowany pękiem kluczy. Rodzice mogą wpuścić dziecko do domu, nie ruszając się z biura, lub w kilka sekund sprawdzić na swoim smartfonie, czy brama wjazdowa jest zamknięta. Co więcej, za pomocą algorytmów inteligentny dom sam potrafi zapamiętać tryb życia jego mieszkańców i myśleć za nich o wykonaniu podstawowych czynności, jak uruchomienie alarmu lub czujnika ruchu czy dzięki funkcji geolokalizacji – otwarcie bramy na chwilę przed dojazdem do posesji. Takie rozwiązania stają się w pełni realne, a także dostępne dla najbardziej wymagających klientów oraz pasjonatów nowinek technologicznych, chcących osobiście przekonać się o zaletach życia w inteligentnym domu.

W zakresie rozwiązań inteligentnych nawiązaliśmy współpracę z marką Somfy, światowym liderem w produkcji automatyki i systemów sterowania. Dzięki temu bramy i drzwi marki WIŚNIOWSKI to kolejny etap w rozwoju tych produktów, które zyskują właściwości zintegrowania z inteligentnym domem w pełnym wymiarze.

Marcin Strzelec
Menedżer Grupy Produktowej Bramy i Stolarka

Sterowanie bramami i drzwiami smartCONNECTED marki WIŚNIOWSKI może odbywać się za pomocą centrali sterującej Connexoon Somfy. Connexoon to zaawansowana technologia „io – pierwszy krok do inteligentnego domu”, która pozwala na kompleksową integrację automatyki domowej, począwszy od bramy wjazdowej, bramy garażowej, drzwi, oświetlenia. Dzięki centrali sterującej Connexoon marki Somfy sterowanie bram i drzwi WIŚNIOWSKI odbywa się z mobilnej aplikacji. Connexoon otworzy bramę ogrodzeniową, bramę garażową, drzwi i włączy światło w domu na chwilę przed powrotem. Zamknie wszystkie bramy i drzwi automatycznie po zaparkowaniu samochodu. Zdalnie obsługuje alarm, sprawdzi bramy wjazdowe i garażowe jednym kliknięciem. Dzięki funkcji geolokalizacji aplikacja uruchomi bramę wjazdową samoczynnie, bez konieczności uruchamiania aplikacji na smartfonie. WIŚNIOWSKI oferuje również rozwiązanie dla bram funkcjonujących na drodze radiowej. Dla klientów, którzy już posiadają bramy WIŚNIOWSKI, idealnym rozwiązaniem jest sterownik Ri-Co. Kilka wersji Ri-Co pozwoli dostosować poziom kontroli do potrzeb użytkownika. W podstawowej – pozwoli otworzyć lub zamknąć bramę czy drzwi. Jego rozszerzone wersje dadzą dodatkowo możliwość sprawdzenia ich statusu. Dzięki Ri-Co Pro będziemy mogli w dowolnym momencie ustalić, czy nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony i czy w trakcie naszej nieobecności nikt nie próbował się do niego dostać.
Idea smartCONNECTED od marki WIŚNIOWSKI to kolejny etap rewolucji technologicznej w kategorii wjazdu i wejścia do domu. Podobnie jak kilka lat temu bramy automatyczne zrewolucjonizowały rynek bram garażowych i ogrodzeniowych, tak teraz wprowadzenie ich na tory internetu rzeczy będzie wpływać na podniesienie standardu życia. Dostarczy też szereg wartości dodanych, takich jak oszczędność zużycia energii, większe poczucie kontroli nad urządzeniami i ogólne poczucie bezpieczeństwa.

 

Tekst: Magdalena Woźniak