Restauracja dotychczas serwująca najlepsze sushi w okolicy rozwija swoje skrzydła i zaprasza do ponownego odkrycia tego wyjątkowego miejsca.

Restauracja Sky Bar w Hotelu Heron do tej pory serwowała smaki Dalekiego Wschodu, a teraz poszerza swoją ofertę o nowe doznania, jakie otwiera przed nim kuchnia fusion. To właśnie fusion daje nam możliwość doświadczenia wielu niekonwencjonalnych kulinarnych połączeń. Kucharze w Restauracji Sky Bar będą odkrywać nowe smaki, łącząc ze sobą tradycyjne przepisy z różnych zakątków świata, dzięki czemu powstaną nowe, zaskakujące w formie i smaku potrawy.

Fusion smaków

Kuchnia fusion jest tylko pozornie prosta – wymaga zarówno dużej wiedzy oraz wyczucia smaku, począwszy od mieszania składników do sposobu podania, jak również precyzji i kreatywności. Idea kuchni fusion zrodziła się w Ameryce Północnej, gdzie w XIX wieku było największe skupisko różnych kultur, którym zawdzięczamy mieszankę smaków.
– Zachęceni wcześniejszym sukcesem Sky Baru postanowiliśmy wypróbować fusion, żeby dać naszym gościom kolejny powód do zaliczania nas do najlepszych kuchni w okolicy – mówi szef kuchni Restauracji Sky Bar Krzysztof Małocha.

Nie tylko surowa ryba

Smaki, jakich do tej pory mogliśmy skosztować w Restauracji Sky Bar, skupiały się na azjatyckich inspiracjach, przede wszystkim na sushi i sashimi. Od niedawna można już próbować nowych smaków, ciesząc się przy tym pięknymi widokami za oknem.
Restauracja Sky Bar, znajdująca się na najwyższym poziomie Hotelu Heron, od powstania cieszy się dużą popularnością wśród lokalnych gości. Do niedawna była to jedyna restauracja na Sądecczyźnie serwująca sushi, a teraz ponownie zaskakuje nowościami.
Reopening Sky Baru odbył się 9 czerwca 2017 r. w uroczystej oprawie. Goście mogli próbować nowych dań w formie otwartego bufetu sushi oraz degustacji nowych dań.
Organizatorzy imprezy pomyśleli również o miłośnikach azjatyckich trunków. O klubową oprawę i atmosferę wieczoru zadbał prowadzący DJ.

Tekst: Justyna Sternal