Właściwie prowadzony biznes musi współgrać ze swoim otoczeniem. To nie tylko zwykła zasada, która dzięki równowadze interesów przedsiębiorstwa z oczekiwaniami i potrzebami środowiska lokalnego pozwala osiągnąć obopólne korzyści. Dla właściciela firmy WIŚNIOWSKI to zasada ukryta w sercu biznesu. Wywołało ją silne poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym firma wyrosła.

Silne przywiązanie do regionu i troska o najbliższe otoczenie to cechy, które Andrzej Wiśniowski wpisał w funkcjonowanie swojej firmy. Każdy obszar posiadający swojego aktywnego lokalnego mecenasa jest obszarem, w którym mieszkańcy mają większą szansę na życie spełnione i szczęśliwe. Autoidentyfikacja osób, które chcą widzieć możliwości, które sprawiają, że dany teren nie popada w zapomnienie, potrafią zadbać o ukazanie jego potencjału, to najlepszy rodzaj kapitału. Kapitału, który szybko procentuje.

Proaktywne nastawienie do najbliższej okolicy sprawiło, że marka WIŚNIOWSKI stała się mecenasem wielu lokalnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Stale współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi oraz wspiera tych, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, jak grupa WOPR w Gródku nad Dunajcem czy krynicki GOPR. 

Szczególne miejsce w sercu biznesu Andrzeja Wiśniowskiego znalazło otoczenie Jeziora Rożnowskiego. Dawniej tętniące życiem i napędzające lokalną gospodarkę, powoli zaczęło obumierać. Zatrzymanie tego procesu i pobudzenie turystyki wokół jeziora stało się jednym z głównych celów działalności właściciela firmy WIŚNIOWSKI.

POKOCHAĆ ROŻNOWSKIE

Niezwykłe ukształtowanie Jeziora Rożnowskiego sprawia, że krajobraz ziemi sądeckiej mógłby stanowić tło baśniowych wydarzeń. Meandryczne ułożenie linii tego jednego z największych jezior południowej Polski tworzy niezwykle malownicze widoki. Tafla wody błyszczy wśród lesistych, górskich terenów, na których odkrywać można zabytkowe ruiny zamków i starodawne kościoły. Piękno tego miejsca doceniał nawet kultowy rycerz — Zawisza Czarny, który w XV wieku zakupił Rożnów i jego okolice, a następnie zaczął tytułować się Zawiszą z Rożnowa, co według kronikarzy silnie świadczy o jego zafascynowaniu urokliwością tego miejsca.

Genezą Zbiornika Rożnowskiego była ogromna powódź z 1934 roku. Po niej wybudowano zaporę na Dunajcu. Natomiast w okresie powojennym powstał nawet hymn o Jeziorze Rożnowskim, autorstwa mieszkanki tych ziem, humanistki i wojennej działaczki, Bronisławy Szczepaniec. 

W latach 70. i 80. Jezioro Rożnowskie było masowo oblegane przez turystów i wczasowiczów. Powstały niezliczone ośrodki dla letników. Z kolei najbardziej wpływowi mogli pozwolić sobie na prywatne dacze. Wyjazd do Rożnowa i Gródka nad Dunajcem był modnym i pożądanym sposobem na spędzenie urlopu. 

Po okresie PRL przyszedł czas zapomnienia, atrakcyjne wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Jezioro Rożnowskie przestało przyciągać. Liczne zaniedbania środowiska, a także coraz intensywniejszy proces zamulania zbiornika powoli odbierały temu miejscu blask. Na szczęście nie wszystko stracone…

JEZIORO MARZEŃ

Przywrócenie dawnej świetności Jezioru Rożnowskiemu to misja Fundacji Horyzont360, powołanej do życia w 2016 roku przez Andrzeja Wiśniowskiego. Właściciel firmy WIŚNIOWSKI od zawsze wiązał swoją przyszłość z tym regionem i jako przedsiębiorca czuje się za to miejsce odpowiedzialny. Troskę o ekologię wpisał także w DNA firmy WIŚNIOWSKI, by jej działalność pozostawała ze środowiskiem w idealnej koegzystencji. W ciągu dwóch lat swojej działalności Fundacja wdrożyła ponad 15 projektów w obszarze kultury, edukacji oraz rozwoju i promocji turystyki. Najważniejszym było stworzenie marki Rożnowskie Jezioro Marzeń, pod którą zrzeszono lokalnych producentów i twórców ludowych, a także zinwentaryzowano atrakcje turystyczne wokół jeziora. Powstała także maskotka projektu, symbolizująca zawiły kształt Jeziora Rożnowskiego oraz jaszczurki, tak licznie występującej na obszarze Pogórza Rożnowskiego. 

Współpraca z lokalną społecznością pozwoliła także na stworzenie aplikacji mobilnej Rożnowskie Jezioro Marzeń, dzięki której turyści mają szybki dostęp do najważniejszych oraz praktycznych informacji. Do ich dyspozycji jest także album prezentujący piękno natury na obszarze wokół jeziora, a także mapa turystyczna. Fundacja Horyzont360 postawiła także na rozbudowę infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, zaczynając od stworzenia ścieżki edukacyjnej i opracowania koncepcji pływającego pomostu z pomieszczeniami do relaksu i wypoczynku. 

Dodatkowy obszar działalności Fundacji to oczywiście ochrona środowiska naturalnego jeziora, bo bez troski o jego ekosystem wszelkie trudy włożone w pobudzenie turystyczne regionu mogłyby pójść na marne.

WYPOCZYNEK W ZGODZIE Z NATURĄ

Po dawnych ośrodkach wczasowych nad jeziorem pozostały jedynie wspomnienia. Niewiele z nich potrafiło przetrwać kryzys i wciąż może pochwalić się popularnością wśród turystów. Zaczątkiem do pobudzenia turystyki było wybudowanie przez Andrzeja Wiśniowskiego hotelu Heron*****, którego funkcjonowanie oparto na filozofii LIVE. 

Heron to miejsce pełne żywiołów, które energię czerpie z bliskości gór, spokoju lasów i wody. Wkomponowana w okoliczny krajobraz minimalistyczna bryła obiektu oddaje pierwszeństwo naturze. Obszerne przeszklenia otwierają perspektywę „na zewnątrz”, wyzwalają poczucie pełnej harmonii ze światem przyrody i zachęcają do podziwiania codziennych spektakli zachodzącego słońca. Dopełnieniem tych przeżyć są unikatowe smaki tworzone z ekologicznych upraw i hodowli okolicznych plantatorów, a także z lokalnych produktów.

Hotel Heron***** ściśle współpracuje z Fundacją Horyzont360 oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gródku nad Dunajcem. Wspólnie organizują wydarzenia kulturalne, jak koncerty czy przedstawienia teatralne oraz liczne zabawy nad Rożnowskim. Dzięki ich zaangażowaniu do gminy ściągają też licznie sportowcy — zarówno biegacze, jaki i amatorzy wodnego szaleństwa, którzy rozpościerając białe żagle, tworzą unikatowy klimat tego miejsca.

W DOBRĄ STRONĘ

Wszystko wskazuje na to, że obrany kierunek wsparcia regionu przyniesie oczekiwane efekty. W ostatnich latach obszary wokół jeziora są odkrywane na nowo. Liczne możliwości spędzania czasu, wypoczynku zarówno aktywnego, jak i pasywnego, przyciągają turystów. Przyjeżdżający mogą poświęcać się różnorodnego rodzaju sportom wodnym, korzystać z ekskluzywnych ośrodków SPA, oderwać się od własnych spraw i skorzystać z oferowanego watchbirdingu na Małpiej Wyspie, położonej na środku jeziora. Dla chcących podziwiać nastrojowe krajobrazy organizowane są wycieczki statkiem. Posiłki można zjeść, jednocześnie napawając się fenomenalnymi widokami. Wśród przeszłowiecznych zamków i kościołów swoje pasje rozwiną miłośnicy historii i kultury, z kolei artystyczne dusze będą się nieustająco inspirowały miejscowym krajobrazem. Krajobrazem, który dzięki współpracy biznesu i lokalnego społeczeństwa odzyskuje dawną świetność. 

Justyna Pierzchała