W ostatnim czasie możemy zaobserwować w Polsce wzrost popularności prowadzenia zdrowego trybu życia. Jeżeli szukasz łatwej i przyjemnej dyscypliny sportowej lub zwyczajnie chcesz zaznać trochę ruchu po godzinach pracy spędzonych przy biurku – jazda na rowerze jest dla ciebie. Coraz bardziej popularna, relaksująca przejażdżka na łonie natury czy też trasy wymagające większego wysiłku – na ziemi sądeckiej każdy znajdzie coś dla siebie.

Jazda na rowerze jest jedną z najefektywniejszych form wypoczynku na świeżym powietrzu. Wykorzystujemy przy niej niemal wszystkie mięśnie, w szczególności uda i łydki, a przy niezbyt równej trasie wzmacniamy także mięśnie brzucha i rąk. Jednocześnie dotleniamy organizm, czego nie zapewniają nam aktywności sportowe wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych. Możemy poprawić funkcjonowanie układu krążenia, przemianę materii, a także spalić zbędne kalorie. Jazda przez około 90 min ze średnią prędkością 20 km/h to 1000 spalonych kalorii. Im trudniejszy teren, po którym się przemieszczamy, tym liczba ta wzrasta, jednak to od nas zależy, jaką trasę wybierzemy – możliwość samodzielnego dopasowania intensywności wysiłku do swoich preferencji stanowi kolejną zaletę tego sportu. Jest to stosunkowo niedroga forma aktywności fizycznej – oprócz kupienia roweru i sprzętu ochronnego nie obciąża nas żadnymi innymi kosztami, takimi jak np. karnety.

Wybierz swój szlak

Trasy rowerowe na Sądecczyźnie znajdziemy prawie wszędzie. Ogromna ilość lokalnych, w większości asfaltowych dróg tworzy sieć urozmaiconych tras poprzecinanych potokami i rzekami. Również zabytki architektury drewnianej, które znajdują się na szlakach, sprawiają, że nasze wycieczki po tej niezwykle urokliwej części Polski poszerzają wiedzę o regionie. Należy pamiętać, że poruszając się po nich, powinniśmy kierować się znakami. Szlaki rowerowe krajowe oznaczane są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku, natomiast szlaki międzynarodowe literą R i numerem szlaku. Trzeba jednak uważać, gdyż w terenie można spotkać oznaczenia nietrzymające się tych norm, zwłaszcza na starszych szlakach.

Nowe drogi

Z roku na rok Sądecczyzna wzbogaca się o nowe szlaki rowerowe, gdyż coraz więcej osób korzysta właśnie z tej formy aktywnego wypoczynku. Planowana jest budowa ścieżki rowerowej ze Szczawnicy do Jaworek oraz odnowienie trasy w kierunku Czerwonego Klasztoru po stronie polskiej. Do 2023 roku ma zostać zakończona budowa dróg rowerowych EuroVelo 11 i VeloDunajec. EuroVelo 11 to szlak rowerowy o długości około 6000 km przebiegający przez: Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. W naszym kraju wiedzie przez Małopolskę – gdzie styka się ze Słowacją – i dalej przez województwa: świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie, gdzie biegnie wzdłuż Litwy. Z kolei VeloDunajec biegnie doliną Dunajca i mierzy ponad 250 km. Pierwszy etap realizacji tego projektu na terenie Polski zakłada budowę trasy o długości około 110,5 km zaczynającej się w Nowym Sączu i kończącej za Proszowicami, na granicy z województwem świętokrzyskim. Obejmować będzie ona powiat nowosądecki i graniczyć z limanowskim. Drugi etap (około 45 km) będzie przebiegać doliną Popradu, na odcinku Muszyna – Nowy Sącz. VeloDunajec o długości ok. 142 km to szlak biegnący od Zakopanego do skrzyżowania z Wiślaną Trasą Rowerową. Obejmuje swoim zasięgiem powiaty: tatrzański, nowotarski, nowosądecki i tarnowski. Znaczna część tras przebiegających przez Sądecczyznę stanowi szansę na turystyczny rozwój regionu. Rowerzyści zyskają możliwość szybkiego i bezpiecznego  dotarcia do wszystkich atrakcji i zabytków dzięki odpowiednio wytyczonej trasie.

Na linii startu

Rywalizacja nadaje smaku każdemu rodzajowi sportu, również kolarstwu. Jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych organizowanych w Polsce jest Tour de Pologne. Wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, od 1928 do 1949 roku posiadał status wyścigu amatorskiego, lecz po przejęciu organizacji przez Czesława Langa w 1993 roku stał się w pełni zawodowy i obecnie należy do cyklu UCI World Tour. Całkowita długość wszystkich etapów trasy Tour de Pologne to około 1200 kilometrów, wiodących z północy na południe Polski. Dwa lata temu 72. edycja została uznana za najlepszą imprezę sportową roku 2015 w Polsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP, natomiast czwarty etap, przebiegający na trasie Jaworzno – Nowy Sącz, za najlepiej zorganizowany i liczący najwięcej widzów. Dzięki temu w 2016 roku po raz kolejny Tour de Pologne zagościł na ziemi sądeckiej, mimo iż o jego organizację ubiegało się wiele miast. Nie tylko zakończył się tu 3. etap wyścigu, ale też rozpoczął kolejny, przez co Nowy Sącz był jedynym miastem, w którym Tour de Pologne gościł aż dwa dni. W 2016 roku odbyła się również pierwsza edycja Tour de Pologne kobiet. Rozegrana była ona w Tatrach i rozpoczęła się dzień po Tour de Pologne mężczyzn.
Nie trzeba jednak być zawodowym cyklistą, aby sprawdzić swoje umiejętności i wytrzymałość na tle innych. Na terenie Sądecczyzny organizowanych jest wiele rajdów i maratonów kolarzy-amatorów. Karpacki Maraton Rowerowy im. Jacka Bugańskiego odbywający się od 8 lat przeznaczony jest dla każdego, kto lubi jeździć na rowerze i oferuje trzy trasy: szosową, terenową i rekreacyjną. Każdy może stanąć na linii startu w Nowym Sączu. Jak głosi hasło promocyjne: „Piękne widoki i niezapomniane przeżycia będą rekompensatą za wysiłek włożony w przejechanie trasy”.

Dawka szczęścia

Podczas wyprawy rowerowej, nawet gdy złapie cię ulewa, a wiatr będzie wiał ci w oczy – będziesz szczęśliwy. Jak to możliwe? Otóż twój mózg już po około pół godziny umiarkowanego wysiłku zaczyna wytwarzać endorfiny – hormony szczęścia. Sprawiają one, że będziesz spokojny i spełniony. Jednocześnie minimalizują odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, gdyż są naturalnie produkowanymi przez organizm opioidami. Jazda na rowerze obniża także poziom stresu i poprawia koncentrację. Łatwo możesz się o tym przekonać, przesiadając się z samochodu lub zatłoczonych autobusów na rower. Przy okazji zaoszczędzisz pieniądze wydawane na utrzymanie samochodu czy bilety komunikacji miejskiej.

Najatrakcyjniejsze miejsca Sądecczyzny

Propozycje tras

  • Główny Karpacki Szlak Rowerowy (długość 133 km), podzielony na 3 odcinki: pierwszy odcinek od Leluchowa do Nowego Sącza, drugi odcinek tzw. „Wariant Łososiński” (z Nowego Sącza przez Łososinę Dolną do Wytrzyszczki), trzeci odcinek z Nowego Sącza przez Rożnów do Wytrzyszczki.
  • Szlaki Łącznikowe Karpackiego Szlaku Rowerowego: Sądecki Szlak Rowerowy z Muszynki do Nowego Sącza.
  • Wielokulturowy Szlak Rowerowy z Przełęczy Wysowskiej do
    Sędziszowej.
  • Winny Szlak Rowerowy z Koniecznej do Tropia.
  • Królewski Szlak Rowerowy z Biecza do Przełęczy Przysłop.
  • Transgraniczny Szlak Rowerowy z Długiego do Muszyny.


Tekst: Eliza Dunikowska