’10 rąk – 10 momentów’ to kolacja, podczas której 10 momentów kreowało 10 rąk niezwykłych szefów kuchni. To była niezwykła kolacja w niezwykłym miejscu, która poruszyła wszystkie zmysły dzięki smakom serwowanym przez pięciu szefów kuchni. Podczas tej kolacji goście poznali smaki, jakich wcześniej nigdy nie doświadczyli. Wybrali się w kulinarną przygodę…

Kolacja ’10 rąk – 10 momentów’ to nowy projekt Heron Live Hotel z Siennej w woj. małopolskim, w gm. Gródek nad Dunajcem, który ma na celu dostarczenie gościom niezapomnianych wrażeń kulinarnych podczas dwóch niezwykłych kolacji… Kolacje ‘10 rąk – 10 momentów’ serwowane w Heron Live Hotel będą wyjątkowymi wydarzeniami kulinarnymi.

Niezwykłe miejsce

Malowniczo położony w Małopolsce, w miejscowości Sienna, pięciogwiazdkowy Heron Live Hotel to niezwykłe miejsce połączenia żywiołów, które energię czerpie wprost z otaczającej go natury – bliskości gór, spokoju lasu, żywiołu wody. W Heron Live Hotel goście chłoną radość z życia wszystkimi zmysłami.

Niezwykła filozofia

Heron to jedyny na świecie Live Hotel, który powstał po to, aby pobyt w nim był ucztą dla wszystkich zmysłów i aby dostarczyć odwiedzającym go gościom  radości z obcowania z naturą. Heron Live Hotel to miejsce, w którym podczas pobytu doświadczysz czegoś prawdziwego, rzeczywistego i głęboko wartościowego. Wszystkimi zmysłami zanurzysz się w otaczającej cię rzeczywistości.

Niezwykła kolacja

Podczas wyjątkowego wydarzenia, jakim była kolacja ’10 rąk – 10 momentów’, goście mieli okazję poznać filozofię LIVE. Kolacja była połączeniem prawdziwej natury otaczającej Heron Live Hotel, prawdziwych smaków przygotowywanych na naszych oczach przez pięciu szefów kuchni oraz prawdziwej muzyki na żywo podczas kolacji.

Dwie niezwykłe kolacje odbyły się 11 i 12 listopada 2016 w Sali Bankietowej Hotelu z widokiem na Jezioro Rożnowskie i otaczającą je naturę. Podczas wieczoru goście mogli poznać nie tylko smaki dań, ale także wyjątkowe wina od WinKolekcja. Imprezę prowadzili profesjonalny konferansjer oraz sommelier, który wtajemniczył gości w świat smaków dań i win. Zanim goście skosztowali wykwintnych dań, mogli na żywo oglądać pracę szefów kuchni nad ich przygotowaniem – jak wyczarowują smaki, które później ich zachwyciły. Kulinarnie event wspomagały jedne z najlepszych firm gastronomicznych: Tom Gast, Rational oraz Chefs Culinar. Niezwykły wieczór umilała wyjątkowa muzyka na żywo. Tuż po zakończeniu kolacji goście uczestniczyli w premierze najnowszego modelu Maserati Quattroporte, a później wymieniali wrażenia podczas afterparty w Klubie Muzycznym Hangar.

Niezwykli szefowie kuchni

Pięciu wybitnych szefów kuchni, na co dzień gotujących w najlepszych restauracjach z całej Polski, dwa wieczory – dwie kolacje, innowacyjne dania autorskie, niesamowite smaki. Każda kolacja to 10 momentów degustacyjnych, dzięki czemu gość mógł poznać po 2 autorskie momenty każdego szefa kuchni.

heron-pracownicy-6KRZYSZTOF MAŁOCHA

Szef Kuchni – Heron Live Hotel

Kreatywny, wesoły, o silnej osobowości. Swoje cechy odsłania w kreowanych przez siebie daniach. Jak sam mówi, w kuchni najważniejszy jest smak. Posiada niesamowitą umiejętność wyprzedzania myśli gości o tym, czego mają ochotę spróbować. Swoje dania dopracowuje w najmniejszych szczegółach.

MAREK-ZDJeCIEMAREK WIDOMSKI

Szef Kuchni – Restauracja Introligatornia Smaków

Wielokrotnie nominowany do Oskara Kulinarnego. Założyciel pierwszego w Polsce Instytutu Kulinarnego. Uczestniczył w projekcie „Wykwintna Kuchnia Polska”, nad którym patronat sprawowała była Pierwsza Dama Anna Komorowska. Organizuje także ciekawe wydarzenia kulinarne, wyszukuje i promuje młode talenty kulinarne.

Chef-Tomasz-Dziura-foto-35TOMASZ DZIURA

Szef Kuchni – Hotel Galaxy

Duch nowoczesnego podejścia do dań polskich i ciekawego wykonania włoskiej klasyki na stałe zagościł w jego kuchni. Dbając o zachowanie polskości jednocześnie korzysta z nowych, światowych trendów. Po prostu ubiera w te trendy nasze regionalne produkty. Często wykorzystuje także lody własnego wyrobu, pierogi, czy pieczywo.

przemyslawbilskiPRZEMYSŁAW BILSKI

Szef Kuchni – Restauracja Pod Nosem

Jego kulinarna przygoda zaczęła się od wyjazdu na Wyspy Brytyjskie, gdzie pracował w restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelin. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, bo tylko w ten sposób – jak twierdzi – można zostać kucharzem kompletnym. Jego specjalnością jest tradycyjna kuchnia polska w nowoczesnym wydaniu.

Marcin-FilipkiewiczMARCIN FILIPKIEWICZ

Szef Kuchni – Hotel Copernicus

Marcin miał okazję gotować uroczyste kolacje dla największych światowych sław. Jako jeden z 12 najlepszych szefów kuchni uczestniczył w projekcie „Wykwintna Kuchnia Polska”, nad którym patronat sprawowała była Pierwsza Dama Anna Komorowska. Specjalizuje się w daniach kuchni śródziemnomorskiej oraz nowoczesnej kuchni polskiej.

Tekst: Jolanta Gawryś