Nowoczesna interaktywna ścieżka edukacyjna ukazuje dzieciom tajniki pracy strażaków, a przede wszystkim uczy, co robić i jak się zachowywać w domu i w lesie, aby ich pomoc była konieczna jak najrzadziej. Profilaktyczna edukacja w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego odbywa się poprzez interaktywne animacje, gry oraz zadania do wykonania.

Oferta edukacyjna skierowana jest do dzieci od drugiej klasy szkoły podstawowej, lecz także dorośli mogą wynieść sporo wiedzy z wizyty w chorzowskim Centrum. Nie ulega wątpliwości, że chociaż tematyka ścieżki edukacyjnej jest poważna, największym atutem inwestycji jest skuteczna nauka przez zabawę, a raczej pełne zaangażowanie uczestników w przedstawione sytuacje poglądowe. Realistyczne symulacje pożaru lasu lub mieszkania wyniszczonego ogniem wywierają niezwykły wpływ na wyobraźnię widzów, pozostawiając w ich pamięci potencjalne rezultaty nonszalanckiego wyrzucenia niedopałka papierosa lub pozostawienia włączonego żelazka.
Ścieżkę edukacyjną wieńczy wizyta w realistycznej strażnicy, gdzie mali goście mogą na moment przemienić się w strażaków z prawdziwego zdarzenia. Mają okazję w pełnym umundurowaniu sprostać wyzwaniom codziennej pracy strażaków, zaczynając od zjazdu strażackim ześlizgiem, a kończąc na jeździe symulatorem wozu strażackiego. Odwiedzając centrum, można dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze nie tylko o pożarach, lecz również innych sytuacjach wymagających interwencji straży pożarnej, między innymi katastrofach budowlanych i groźnym zatruciu tlenkiem węgla.
Chorzowskie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Do jego powstania przyczyniło się wiele instytucji i firm, w tym polski producent bram i ogrodzeń, firma WIŚNIOWSKI. – Wsparcie tej inicjatywy było dla nas rzeczą oczywistą ze względu na podejmowaną tematykę bezpieczeństwa, która jest zawsze dla nas istotna, ale także ze względu na innowacyjność tego projektu. Kreatywność twórców ścieżki edukacyjnej jest godna podziwu, a my jesteśmy dumni, że możemy być jej częścią. W końcu bezpieczeństwo jest przecież bezcenne – powiedziała Katarzyna Świderska – dyrektor marketingu firmy WIŚNIOWSKI.
Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie ma potencjał, aby realnie zapobiegać niebezpieczeństwom poprzez profilaktyczne działania. Wiedzy przekazanej dzieciom nie da się zmierzyć, ale z pewnością warto mieć nadzieję, że zaowocuje ona odpowiedzialnością i rozwagą także w dorosłym życiu.

Tekst: Marta Pronobis, Foto: Kamil Ochab